O VASTU SHASTRA

Vastu Shastra to starożytna wiedza na temat aranżacji przestrzeni wywodząca sie z Indii. Vastu pochodzi z najstarszej grupy religijnych tekstów sanskryckich – tzw. Wed.
Vastu znaczy budowanie. Shastra znaczy nauka.
Vastu Shastra to nauka o budowaniu. To nauka o tworzeniu przestrzeni w zgodzie z prawem naturalnym.

JAKI WPŁYW MA VASTU SHASTRA NA NASZE ŚRODOWISKO?

To nauka o tworzeniu zrównoważonego środowiska życia i pracy dla lepszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pomaga stworzyć miejsce, w którym będziemy mogli żyć harmonijnie, w zgodzie z naturą, bo wszyscy jesteśmy częścią natury. Vastu pozwala na głębsze zrozumienie tego, jak stworzyć harmonijną i wspierającą relację ze swoim środowiskiem poprzez znajomość proporcji, światła, powietrza, koloru, krajobrazu, wody i roślin. Tak jak Ajurweda balansuje 5 elementów w naszym ciele, tak Vastu balansuje 5 elementów w naszym otoczeniu.

JAK DATOWANA JEST NAUKA VASTU SHASTRA?

System ten liczy sobie ok. 7 000 do 10 0000 lat i oferuje technologię, która ma wpływ na nasze zdrowie, karierę, relacje, związki i finanse.

Zasady Vastu można dostrzec w trwałych konstrukcjach na całym świecie: egipskie Piramidy, Taj Mahal, grecki Panteon, rzymskie Koloseum, świątynia w Borobudur na wyspie Jawa w Indonezji, która na planie wygląda jak jantra, piramidy Majów.

Wszystkie te budowle zawierają zasady architektoniczne nieodłącznie związane z nauką Vastu, elementy złotego podziału, idealne proporcje, usytuowanie względem stron świata.

JAK VASTU SHASTRA POWIĄZANA JEST Z FENG SHUI?

Wszyscy jesteśmy częścią natury i wpływamy na siebie nawzajem. Połączenie z uniwersalną energią Wszechświata pozwala nam osiągnąć równowagę. W Chinach ta energia znana jest jako chi, w Indiach jako prana. Chińczycy mają feng shui, które na Zachodzie jest bardziej znane od Vastu Shastra. Oba systemy liczą sobie po parę tysięcy lat i badają położenie naszych domów oraz mieszkań w stosunku do stron świata. Oba biorą pod uwagę rozmieszczenie pięciu żywiołów (choć nie są to te same żywioły).

Vastu i Feng Shui opierają się na podobnych zasadach.
Jednak to Vastu Shastra, jest o tysiące lat starsza od Feng Shui…
jest „źródłem”, z którego wywodzą się zasady Feng Shui.

To właśnie w Indiach są korzenie tej wiedzy. Na bazie Vastu powstały inne pokrewne i często uproszczone systemy. Vastu Shastra to system, który jest datowany na 7000-10 000 lat. 3000 lat temu ta wiedza przedostała się do Chin i została dostosowana do lokalnej kultury i jest znana na zachodzie jako Feng Shui.

PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Jednym z głównych elementów obu praktyk jest to, że są poparte obliczeniami matematycznymi. Zarówno praktyki Vastu Shastra, jak i Feng Shui opierają się na potężnych energiach kosmicznych. Energia powinna być cały czas w ruchu i nie zatrzymywać się, bo jeśli energia się zatrzyma, utknie i powstaje stres, co ma to szkodliwy wpływ na nas, na nasze zdrowie, relacje, finanse i wiele innych aspektów naszego życia. Zarówno Feng Shui jak i Vastu Shastra mają na celu stworzenie otoczenia wypełnionego dobrą pozytywna energią i harmonią, która będzie przekładać sie na nasze zdrowie i lepsze samopoczucie.

Obie praktyki uważają, że centrum domu jest miejscem, w którym łączą się wszystkie energie, co czyni je najważniejszą częścią domu. Zarówno Vastu Shastra, jak i Feng Shui używają ośmiu kierunków kompasu, aby określić położenie i architekturę, oraz pięciu elementów, aby przyciągnąć pozytywne energie.

VASTU SHASTRA W ARCHITEKTURZE

Vastu Shastra opiera się na potężnych energiach kosmicznych. Energia powinna być cały czas w ruchu i nie zatrzymywać się, bo jeśli energia się zatrzyma, utknie i powstaje stres, co ma to szkodliwy wpływ na nas, na nasze zdrowie, relacje, finanse i wiele innych aspektów naszego życia. Vastu Shastra ma na celu stworzenie otoczenia wypełnionego dobrą pozytywna energią i harmonią, która będzie przekładać sie na nasze zdrowie i lepsze samopoczucie.

Centrum domu jest miejscem, w którym łączą się wszystkie energie, co czyni je najważniejszą częścią domu. Vastu Shastra uzywa ośmiu kierunków kompasu, aby określić położenie i architekturę pięciu elementów, aby przyciągnąć pozytywne energie do naszego życia.

Podstawową zasadą Vastu Shastra, która jest starożytną wedyjską nauką architektoniczną, jest usuwanie negatywnej i wzmacnianie pozytywnej energii. W ten sposób tworzy harmonię i równowagę między domem i jego mieszkańcami a wszechświatem, promując korzystny przepływ prany. Holistyczne podejście tej nauki wedyjskiej obejmuje sztukę budowania, która łączy mikrokosmos (dom) i makrokosmos (cały wszechświat).

Drugą fundamentalną zasadą filozofii wedyjskiej jest to, że naturą rządzi pięć pierwotnych elementów, żywiołów. To przestrzeń, powietrze, woda, ziemia i ogień.

Zasady Vastu wskazują na prawidłowy kształt i układ działki i pomieszczeń w domu, a także odpowiednie materiały i kolory. Dom musi być zbudowany na solidnej i stabilnej działce. Dlatego zarówno jego kształt, jak i układ funkcjonalny wnętrza są tak ważne w obu naukach. Harmonijna i właściwa działka to regularny kształt kwadratu lub prostokąta położony w zgodzie z kierunkiem kardynalnym. Nieregularne działki, asymetryczne „L” lub trójkątne czy trapezowate kształty, mogą powodować nierównowagę.

Wg Vastu Shastra wschodnia część domu uważana jest za najważniejszą ze względu na dobroczynne działanie porannego słońca, które wypełnia naszą przestrzeń pozytywną słoneczną energią zapewniając nam dobre zdrowie i rozwój duchowy. Natomiast drzwi i okna powinny otwierać się na północ, aby w pełni korzystać z magnetycznej energii północy, która powiązana jest z energią Merkurego, który dba o nasze finanse, związki i dobrobyt. 

Vastu Shastra opiera się na nauce i na obliczeniach matematycznych.

DLACZEGO VASTU SHASTRA JEST DLA NAS DOBRE?

Projektowanie zgodne z zasadmi Vastu ma wpływ na nasze samopoczucie zarówno psychiczne jak i fizyczne oraz komfort i jakość naszego życia. Jest to związane z utrzymaniem 5 elemetów (żywiołów) w balansie. Nasze ciało także składa się z pięciu elementów: wody, ognia, powietrza i ziemi.
Stres w naszym życiu jest spowodowany właśnie zaburzeniem równowagi pomiędzy tymi pięcioma elementami. 

Dlatego w naturze czujemy się tak dobrze… odzyskujemy balans… bo wszystkie pięć elementów są w perfekcyjnym balansie.

Wszystkie pięć elementów, żeby były w balansie muszą znajdować się w specyficznym układzie. Będąc w domu powinniśmy czuć się zrelaksowani i doenergetyzowani. To miejsce, w którym ładujemy baterie,to nasz azyl i miejsce mocy. Powinniśmy się czuć tak samo jak w naturze… bezpiecznie i dobrze, komfortowo. Dzięki filozofii wedyjskiej możemy stworzyć miejsce, w którym będziemy mogli żyć harmonijnie i w którym nasz potencjał będzie się rozwijał. Magia? Może…ale ta magia działa! I nie ważne czy w to wierzymy czy nie.

JAK ZAPROJEKTOWAĆ DOM, W KTÓRYM BĘDZIEMY SIĘ ROZWIJAĆ?

JAKIE SĄ GŁÓWNE ZASADY VASTU SHASTRA?

Architektura Vastu zapewnia pozytywny wpływ budynków i osiedli na mieszkańców. Wynika to z kilku kluczowych zasad wedyjskich opartych na prawie naturalnym.
Vastu Shastra zasadniczo zajmuje się dwoma źródłami energii – energią słoneczną i energią geomagnetyczną.
Ma na celu kontrolowanie przepływu tych energii poprzez wybór właściwych kierunków i wyrównań w celu wzmocnienia pozytywnej energii i odjęcia negatywnej energii. Najsilniejszy wpływ prawa naturalnego pochodzi ze słońca.
Pozytywna magnetyczna energia z północy i słoneczna energia ze wschodu. W Vastu każdy budynek to żywy organizm, który wytwarza własne pole energetczne. To pole może zostać naruszone pod wpływem różnych jakości, promieni światła, podczas gdy słońce przemieszcza się po niebie. Od północy i wschodu wytwarzane są promienie ultrafioletowe, które są niezbędne dla naszego ogólnego dobrostanu. Na południu wytwarzane jest promieniowanie podczerwone, a na zachodzie promieniowanie gamma, które są szkodliwe i niebezpieczne dla naszego całego sytemu komórkowego. Budynki Vastu są zaprojektowane w taki sposób, który otwiera je na energię z północy i wschodu oraz zabezpiecza przed szkodliwą energią z zachodu i południa. W naturze wszystkie 5 elementów są w perfekcyjnym balansie. Projektowanie w duchu Vastu przywraca ten balans. Pozytywne połączenie tych dwóch strumieni jest celem Vastu Shastra.

 • Prawidłowy kierunek i wyrównanie

Jeśli nasz dom, mieszkanie lub biuro są wyrównane zgodnie z kierunkiem kardynalnym
północ lub wschód, nasze zdrowie i produktywność korzysta na tym i poprawia się.
Korzystamy ze wsparcia natury.

 • Prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń
  Rozmieszczenie 5 elementów

Wg zasad Vastu istnieje idealne miejsce na wejście, pokój dzienny, kuchnię i jadalnię.
Usytuowanie sypialni także nie powinno być przypadkowe. Jest bardzo ważne, aby zaprojektować każde pomieszczenie we właściwym miejscu, zależnym od jego funkcji. Wynika to z tego, że słońce przemieszczając się po niebie, promieniuje różne rodzaje energii, wytwarzając tym samym określony wpływ na poszczególne części budynku. Wszystko w naturze ma właściwe proporcje zależne od swojej funkcji. Istnieją również idealne proporcje dla każdego pomieszczenia w domu i w biurze.

Np. jeśli kuchnia znajduje się w miejscu elementu wody wpływa niekorzystnie na dobrostan, finanse i układ krążenia. Schody w centralnej części domu jako ciężki element maja niekorzystny wpływ na ogólne dobre zdrowie i powodują stres, gdyż zaburzają element przestrzeni tworząc nierównowagę 5 elementów. A kominek w centralnej części domu ma wpływ na nasze emocje, witalność i powoduje problemy z sercem.

 • WODA- Element wody powiązany jest z PÓŁNOCNYM-WSCHODEM, który odpowiada za wzrost materialny i duchowy w naszym życiu, za przepływ finansowy i krążenie w naszym ciele.
 • OGIEŃ – POŁUDNIOWY- WSCHÓD jest powiązany z elementem ognia, który odpowiada za naszą energię życiową i zdrowie, dobry ogień trawienny i witalność, układ hormonalny.
 • ZIEMIA – Element ziemi powiązany z POŁUDNIOWYM- ZACHODEM odpowiada za relacje z bliskimi i z samym sobą – uziemia. Odpowiada za karierę i system szkieletowy.
 • POWIETRZE – element powiązany z PÓŁNOCNYM- ZACHODEM odpowiada za nasze relacje z innymi i układ limfatyczny. Jeśli element powietrza jest zbalansowany czujemy wewnętrzny spokój i harmonię. Nasze działania, myśli mowa, komunikacja ma wpływ na nasze związki z innymi ludźmi.
 • CENTRUM mieszkania, domu, biura powiązane jest z przestrzenią. Wszystko pochodzi z przestrzeni i ma wpływ na nasz sukces w każdej dziedzinie życia. Odpowiada za nasze ogólne zdrowie.

Każdy materiał we wszechświecie promieniuje energią pozytywną lub negatywną. Jeśli energia zmagazynowana w jakimkolwiek siedlisku jest pozytywna, mieszkańcy będą cieszyć się dobrym zdrowiem, bogactwem i szczęściem. Jeśli zmagazynowana energia jest ujemna, mieszkańcy cierpią na przewlekłe choroby, nieszczęście i problemy finansowe.

Negatywna energia wnika do budynku, gdy pięć elementów natury : ziemia, powietrze, woda, ogień i przestrzeń oraz 16 kierunków są niewłaściwie wyrównane względem siebie. Jest to znane jako brak równowagi Vastu. Taka przestrzeń wymaga korekcji Vastu, aby wybrać odpowiednie kierunki i wyrównania, aby pozwolić dodatniej energii płynąć bez żadnych przeszkód.

 • Kształt działki i kształt budynku

Lokalizacja i ukształtowanie działki jest najważniejszą częścią procesu budowlanego, ponieważ to od niej zależy charakter synergii pomiędzy właścicielem a kosmosem.
Preferowane są działki zorientowane w kierunkach kardynalnych. tj. Północ, Południe, Wschód, Zachód. Nazywa się to wykresami kardynalnymi. W tego rodzaju wykresie oś magnetyczna wykresu jest równoległa do osi magnetycznej Ziemi.
Wówczas energia pracuje bardzo efektywnie. Jeśli są jakieś brakujące narożniki lub rozszerzenia lub wydłużony kształt (np. trapez, trójkąt) powoduje to, że energia zatrzymuje się i tworzy blokady, które mają wpływ na niektóre aspekty naszego życia.

Np. jeśli działka ma nieregularny kształt lub brakujący narożnik od południowego zachodu ma to negatywny wpływ na naszą karierę i układ szkieletowy.
Jeśli od północnego wschodu nasze finanse i układ krążenia mogą być niesprawne.
Jeśli od południowego wschodu nasza witalność oraz układ hormonalny będą cierpieć.
Jeśli od północnego zachodu nasze związki oraz układ oddechowy i limfatyczny nie będą działać
prawidłowo.

Przestrzeń, w której żyjemy powinna mieć pozytywne wibracje. Właściwy układ Vastu w naszym domu Vastu ma znaczący wpływ na styl naszego życia i na nasze zdrowie. Zaprojektowanie dobrze wyważonego otoczenia generuje pozytywny przepływ w domu Vastu.
Dobrze zorganizowana przestrzeń w otoczeniu, w którym żyjemy, zdaniem Vastu, przyciągnie szczęście, dobrobyt i zdrowie. Istotą Vastu jest tworzenie harmonii i równowagi między naszą wewnętrzną i zewnętrzną przestrzenią. Vastu do planowania domu wymaga zrównoważenia pięciu kluczowych elementów Vastu.

W budynku wielorodzinnym działka jest dzielona przez wielu właścicieli, ale w przypadku niezależnego budynku domu jesteśmy bezpośrednio połączeni z ziemią. Jest to najważniejszy element Vastu Shastra. Dzięki temu mieszkańcy domów mają większą kontrolę nad istotnymi elementami Vastu niż właściciele mieszkań.

Zarówno dom jak i mieszkanie w Vastu są postrzegane jako jedna struktura, w której wszystkie części składowe współpracują ze sobą. Kosmiczna mandala Vastu 9 x 9 wskazuje funkcje każdego kierunku dowolnego lokalu. Podobnie jak nasze ciała fizyczne, które mają różne części, poszczególne strefy w naszym domu czy mieszkaniu są jak narządy w naszym ciele, połączone i współzależne, ale współpracujące ze sobą.

 • Nachylenie terenu

Ważnym aspektem jest również kierunek opadania zbocza (nachylenie terenu działki), gdzie usytuowany jest budynek, w którym mieszkamy. Nachylenie ku wschodowi zapewnia ogólną pomyślność, będąc pod wpływem Słońca, które odpowiada za nasze zdrowie. Nachylenie ku północy generuje bogactwo, gdyż jest pod wpływem Merkurego, który odpowiada za nasze finanse i dobrobyt.

Nachylenie terenu na działce w kierunku południowego zachodu wpływa negatywnie na nasze ogólne zdrowie i powoduje, że „wycieka” uzdrawiająca energia. Południowo zachodnie zbocze nie sprzyja wiedzy i kreatywności i może mieć negatywny wpływ na naszą karierę, wsparcie ze strony bliskich i ogólną energię witalną. Natomiast wzniesienie od północnego wschodu powoduje, że pozytywna magnetyczna energia z północy i energia słoneczna ze wschodu jest zablokowana.

Vastu pozwala na przyciągnięcie i podniesienie poziomu tej dobrej energii, która poprawia komfort i jakość naszego życia.

CZY WADA VASTU MOŻE BYĆ NAPRAWIONA?

Wady Vastu można skorygować poprzez zmiany w poszczególnych pomieszczeniach, poprzez zmianę układu funkcjonalnego wnętrza domu lub mieszkania, poprzez zastosowanie harmonijnych kolorów dostosowanych dla każdego wnętrza dostosowanych dla każdej doszy (czyli pierwotnej konstytucji każdego z nas wg ajurwedy), zmianę rozmieszczenia elemetów wystroju wnętrza), a także stosując różne środki zaradcze (np. jantry). Każda wada Vastu ma jakieś remedium.
Wg ekspertów praktykowanie vastu przynosi szybka zmianę w życiu człowieka, przywracając harmonię, balans i spokój.
Vastu pomaga przekształcać przestrzenie mieszkalne w określonej kolejności, tworząc rytm i równowagę w otaczającym nas środowisku, aby zapewnić lepsze życie.