Osada Harmonia
z widokiem na Puszczę Białowieską
PIERWSZA W POLSCE OSADA W DUCHU VASTU NA PODLASIU
ARCHITEKTURA W PRZESTRZENI
„NATURALNOŚĆ, PROSTOTA I NOWOCZESNOŚĆ to były hasła przewodnie do stworzenia tego projektu. W założeniu zaproponowana architektura projektowanych budynków mieszkalnych jest prosta i minimalistyczna, nie przytłacza natury, nie rywalizuje z nią, a wpisuje się harmonijnie w otoczenie nawiązując do lokalnej architektury.
Widok na Puszczę Białowieską to najważniejszy atrybut, który został uwzględniony przy projektowaniu osiedla domów dla ludzi świadomych.
PRZESTRZEŃ SĄSIEDZKA
Koncepcja projektowa zakłada budowę kameralnego zespołu domów w formie osady, składającej się z 12 mniejszych sąsiedztw.
Domy zaprojektowane w duchu Vastu zostały rozmieszczone w sposób harmonijny i uporządkowany zgodnie z zasadami Vastu Shastra, co tworzy malowniczy krajobraz miejsca i jednocześnie daje możliwość indywidualnego ustawienia każdego domu w taki sposób, aby każdy z nich posiadał salon oraz taras otwierający się w kierunku atrakcyjnego widoku.
Główne osie widokowe na Puszczę determinują kierunek ustawienia budynków. Domy zostały zaprojektowane tak, by każdy posiadał pokój dzienny z widokiem na Puszczę Białowieską w elewacji zachodniej i południowej, aby jak najlepiej wyeksponować walory krajobrazowe. Każdy budynek posiada duże frontowe okna i przestronny taras. Domy są od siebie odseparowane „korytarzami” widokowymi i komunikacyjnymi.
Zaprojektowana urbanistyka osady pozwoliła zachować dużo przestrzeni na strefy aktywności i zieleń w przestrzeniach prywatnych.
Projektowana architektura domów jest prosta i minimalistyczna w swoim wyglądzie, dzięki czemu swoją skalą bardzo dobrze komponuje się z otoczeniem i sąsiednią zabudową. Architektura nawiązuje do otoczenia poprzez prostotę brył i wykorzystanie materiałów regionalnych. Projekt zakłada wykończenie naturalnym drewnem na elewacji oraz lokalnym kamieniem na ścianach i w ogrodzie.
DOMY
Projekt osady zakłada wstępnie 2 typy domów, z których każdy posiada oddzielne wejście od wschodu lub północy oraz przestronny taras, będący przedłużeniem salonu z atrakcyjnym widokiem. Koncepcja budynków zakłada nawiązanie do tradycji i lokalności. Projekt ma być spójny z otoczeniem.
Projektowane budynki zostały rozplanowane funkcjonalnie w bryle domu wolnostojącego na planie prostokąta. Architektura z wykorzystaniem drewna i kamienia nadaje unikalny charakter projektowanej osadzie.
W celu podniesienia standardu projektowanych domów zastosowano duże przeszklenia, które pozwalają integrować wnętrze domu z otaczającym krajobrazem. Również sama konstrukcja domów została wykonana w technologii drewnianej, szkieletowej, co przyspiesza proces budowy. Drewniana konstrukcja daje także możliwość do użycia drewna jako wykończenia wnętrz, które stworzy ciepłą i niepowtarzalną atmosferę wnętrza.
Zastosowanie 2 typów domów wyróżniających się skalą i elewacją pozwoliło uniknąć wrażenia powtarzalności. Makaan 2 został zaprojektowany jako budynek parterowy z poddaszem użytkowym. Natomiast Makaan 3 to budynek parterowy.
Pomiędzy domami zaprojektowano zieleń w przestrzeniach prywatnych.
Celem nadrzędnym jest stworzenie przyjaznej i różnorodnej
przestrzeni mieszkalnej, dającej poczucie przebywania w malowniczej,
podlaskiej osadzie w HARMONII Z PRAWEM NATURALNYM.
Makaan 2
W NATURZE
Osada Harmonia to przestrzeń dla ludzi świadomych nastawionych na aktywność nie tylko w sferze ciała, ale także ducha.
Projektowana architektura stanowi część przestrzeni w jakiej się znajduje, dlatego nie powinna być od niej odłączona.
Architektura wchodzi w przestrzeń, a przestrzeń w nią.
Architektura powinna korelować z przestrzenią, bo stanowi część przestrzeni.
Architektura stanowi część natury.
Do ogrzewania budynku zastosowano pompy ciepła, które wykorzystują energię odnawialną, skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Jest to energia czysta i dostępna bez ograniczeń.
Dzięki temu pompy ciepła pozwalają znacznie zredukować emisję zanieczyszczeń do atmosfery i obniżyć koszty ogrzewania budynku. Ponieważ pracują automatycznie ich użytkowanie jest również bardzo komfortowe.
Dzięki współpracy z instalacją fotowoltaiczną, pompy ciepła tworzą kompatybilny system grzewczy dla projektowanych budynków.
Makaan 3
Architekt
Współpraca
Projekt
Wizualizacja
Katarzyna Kraczkowska
Inwestor prywatny
2020/2021
NemoStudio
Współpraca
Projekt
Wizualizacja
Katarzyna Kraczkowska
Inwestor prywatny
2020/2021
NemoStudio