tutaj powstaje

Nowoczesna Stodoła w duchu Vastu

NOWOCZESNA STODOŁA Z WIDOKIEM NA BIAŁORUŚ

ARCHITEKTURA W PRZESTRZENI

Dom jest jak drugie ciało człowieka. Działa jak soczewka skupiająca wszelkie wpływy otoczenia.
Jakość przestrzeni,w której się mieszka, oddziaływuje i ma wpływ na nasze zdrowie, stan psychiczny i emocjonalny.

Dom w duchu Vastu Shastra działa niczym Spa.

 

 

ATMOSFERA MIEJSCA – NIEMATERIALNY ASPEKT ARCHITEKTURY I PRZYRODY

Teren, na którym został zaprojektowany Makann 1 znajduje się na Podlasiu. To miejsce gdzie zapomina się o cywilizacji, to miejsce nie blisko natury… to miejsce w naturze.
Działka znajduje się na malowniczym wzniesieniu otoczonym przez łaki i las, z widokiem na Puszczę Knyszyńską.

Architektura Vastu Shastra sprzyja utrzymywaniu dobrego zdrowia, samopoczucia oraz długowieczności, gdyż dobrze zbudowane domostwo należycie ogniskuje wszelkie przyrodnicze i duchowe wpływy i zewnętrzne oddziaływania.

Wyważony plan, półotwarte przestrzenie oraz minimalistyczne operowanie umeblowaniem, to cechy charakterystyczne tego domu.

Zaprojektowany dom ma plan prostokąta, który jest zgodny z zasadą złotego podziału. Główne wejście zostało zaprojektowane od wschodu, który powiązany jest ze Słońcem i zapewnia pozytywną energię słoneczną, odpowiedzialną za dobre zdrowie, naszą witalność i entuzjazm. Projekt Makaan 1 został zaaranżowany wg zasad starożytnej hinduskiej sztuki aranżacji przestrzeni Vastu Shastra, która „podąża za słońcem”.

Naturalność i prostota to były hasła przewodnie do stworzenia tego projektu. Inwestorom chodziło o dom, który będzie wpisywał sie w otoczenie i czerpał z tradycji miejscowej. Z naszej współpracy zrodził się projekt domu dla młodej rodziny, który jest funkcjonalny, nowoczesny, ale i nawiązujący do tradycji i lokalności. To dom spójny z otoczeniem.

Sercem domu jest część dzienna wraz z kuchnią i piecem kaflowym.
„Będę gotował na żywym ogniu !!! czujesz to?!”.
Te słowa Inwestora słyszałam w głowie, projektując strefę kuchni i jadalni w części dziennej.

Zaprojektowany budynek składa się z dwóch części: ze strefy dziennej z pokojem dziennym w centralnej części wraz z kuchnią i jadalnią oraz ze strefy nocnej, która mieści przestrzenie prywatne domowników. W strefie dziennej zostało zaprojektowane duże przeszklenie z widokiem na rozległe pola i łąki, dające wrażenie przestronności i nieustającego kontaktu z naturą.
Szkielet domu jest drewniany, a ściany wewnętrzne wykończone tynkiem glinianym.

Architekt
Współpraca
Projekt

Wizualizacja
Zdjęcia

Katarzyna Kraczkowska
Inwestor prywatny
2020/2021

Maria Łomiak
Katarzyna Kraczkowska